Ultimate magazine theme for WordPress.

REKLAM

Windows 10’da Özel Karakterler Nasıl Eklenir

Ana diliniz İngilizce ise, QWERTY klavye modern daktilo için iyi bir şekilde optimize edilmiştir. Alfabenin 26 harfinin yanı sıra sayısal tuşlara ve bir dizi popüler noktalama işaretlerine kolay erişim sağlar. Ancak, yaygın olarak konuşulan diğer birçok dilde yazmaya çalışırsanız sorunlar ortaya çıkar. Harflere aksan eklemenin kolay bir yolu yokken, İspanyolca’ya doğrudan klavyeden erişmek neredeyse imkansız. Bu, derece işareti veya telif hakkı simgesi gibi daha az yaygın noktalama işaretlerine bile ulaşmadan önce.

Bunların tümü, Windows 10’da nerede bulunacağı her zaman net olmasa da, ‘özel karakterler’ şemsiye terimi kapsamına girer. Daha fazla uzatmadan, burada bir Google aramasından kopyalamaya gerek kalmadan özel karakterlere hızlı bir şekilde erişmenin üç yolu vardır.

Dokunmatik klavyeyi kullanarak özel karakterler nasıl yazılır

İlk ve tartışmasız en basit yöntem, Windows 10’un ekran klavyesini kullanmaktır. Tablet modu kullanılırken varsayılan olarak görünür, ancak manuel olarak kolayca erişilebilir:

  1. Windows 10 masaüstünden, görev çubuğundaki herhangi bir boş alana sağ tıklayın ve ‘Dokunmatik klavye düğmesini göster’i seçin.
  2. Dokunmatik klavye simgesi artık görev çubuğundaki saat ve tarihin yanında görünmelidir
  3. Tıklayın ve bunun gibi bir ekran görmelisiniz
  4. Buradan, bir dizi özel karakter görmek için ilgili harfe basılı tutun (veya dokunmatik ekranlı cihazlarda basılı tutun). ‘& 123’ düğmesiyle çok daha fazla seçenek var

Emoji klavyesini kullanarak özel karakterler nasıl yazılır

Emojilerin masaüstü bilgisayarlarda bulunması ve kullanılması genellikle zordur, ancak Windows 10’un emoji klavyesi bunu çok daha kolay hale getirir. Bununla birlikte, burada bir dizi ortak sembolün bulunduğu bir bölüm de var. Kullanmaya şu şekilde başlayabilirsiniz:

  1. Windows Tuşunu basılı tutun ve tam durdurma / nokta tuşuna (.) Basın.
  2. Emoji klavyesi artık yazmanın desteklendiği tüm uygulamalarda açılır. Görünen pencereden, yunanca Omega harfiyle gösterilen üstteki üçüncü sekmeyi seçin.
  3. Artık bir dizi popüler özel karakter göreceksiniz. Alt satır ayrıca bir menü görevi görür, bu nedenle aşağıdaki ekran görüntüsünde görebileceğinizden çok daha fazla seçenek vardır.

Karakter haritasını kullanarak özel karakterler nasıl yazılır

Biraz daha geleneksel bir şey istiyorsanız, her zaman güzel eski karakter haritası vardır. Birçok kişi Microsoft Office uygulamalarının eski sürümlerinden tanıdık gelecektir, ancak bugün de aynı şekilde çalışmaktadır. Bunu herhangi bir uygulamayla nasıl kullanacağınız aşağıda açıklanmıştır:

  1. Başlat Menüsünün yanındaki arama çubuğuna ‘karakter haritası’ yazın ve ilgili uygulamayı seçin
  2. Görünen pencere emoji klavyesine benzer, bu nedenle benzer şekilde kullanılabilir. Buradaki temel fark, kategorileri ayırmak için sekmeler yerine uzun bir kaydırma listesidir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.