Ultimate magazine theme for WordPress.

REKLAM

Vekaleten kurbanlık fiyatları 2021 kaç para oldu?

Kurban bayramı 2021 için geri sayım başladı, yurttaşlar kurbanlık alışverişine başladı. Dini bayramlarımızdan bir tanesi olan Kurban Bayramı bu yıl 20 Temmuz salı günü başlayacak. Peki bu yıl kurban bayramında Kızılay’a vekaleten kurbanlık bağışı yapmak isteyenler ne kadar para verecek?

Kızılay tarafından 2021 yılı için vekâletle kurban kesimini fiyatlarına ilişkin olarak yapılan yazılı açıklamada, “Yurt içi bin 50 lira olarak belirledi. Yurt dışından vekâlet vermek isteyenler ise 125 dolar ya da 105 euro bedel karşılığında bir hisselik vekâletini Kızılaya verebilecek” söylendi.

Vekâlet yolu ile kurban kesilebilir mi?:Kişinin bulunduğu şehir ya da ülke dışında vekâletle kurban kestirmesinin hükmü nedir?

Kurban mal ile yapılan bir ibadettir. Malile yapılan ibadetlerde vekâlet  caizdir. Dolayısıyla kişi kurbanını bizzat kesebileceği gibi vekâlet yolu ile başkasına da kestirebilir. Vekâlet, sözlü ya da yazılı olarak veya telefon, internet, faks ve benzeri iletişim araçları vasıtası ile verilebilir. Vekil tayin edilen kişi ya da kurum aldığı vekâleti gereği gibi yerine getirmelidir.

Kurbanda önemli olan, kişinin niyetinin Allah için olması ve kurbanın kendisi adına kesilmesidir. Dolayısıyla kurbanın yurtiçinde diğer bir ilde veya yurtdışında kesilmesinde bir sakınca bulunmamaktadır. Kurban fiyatlarının kesilen ülkeye göre az ya da çok olması bu durumu değiştirmez. Ancak yaşadığı yerde muhtaç ve fakirler var ise kişinin kurbanını
orada kesip dağıtması çok daha uygun olur. Çünkü kişinin yaşadığı yerdeki fakirlerin ve komşuların onun üstünde hakları vardır.”

Nasıl yapılıyor?
Vekâletle kurban kesimi yapmak isteyenler, vekâletlerini bankalarda bulunan Türk Kızılay bağış hesaplarından, internet bankacılığından, tüm PTT İşlem Merkezlerinin 2868 nolu Türk Kızılay Posta Çeki hesabından, www.Kizilay.Org.Tr.Den, 168 Türk Kızılay bedava dağıttığı danışma ve bağış hattından, mobil uygulamadan ve ülke genelindeki tüm Kızılay şubelerinden verebiliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.