Ultimate magazine theme for WordPress.

REKLAM

Telefon Pilini Doğru Şekilde Şarj Etme

Neden telefonunuzun pili zamanla kötüleşiyor gibi görünüyor? İlk başta, günün sonunda yatağa girerken yedek gücü olabilir, ancak zaman geçtikçe pilinizin öğle vakti yarı yarıya indiğini görürsünüz.

Kısmen bu, telefonunuzu nasıl kullandığınızdır – yüklediğiniz uygulamalar, topladığınız önemsiz şeyler, yaptığınız özelleştirmeler ve aldığınız daha fazla bildirim – bataryayı daha fazla zorlar.

Ama düşünmek başka şey tüm piller gibi, bu telefon pilleri olduğunu yapmak onlar aynı miktarda güç tutma giderek aciz olan araçlar, zamanla kötüleşir. Üç ila beş yıl veya 500 ila 1.000 şarj döngüsü arasında bir ömre sahip olmaları gerekirken, üç yıllık bir telefon pili asla yepyeni bir pil kadar uzun süre çalışmayacaktır.

Üç şey lityum iyon pilleri yıpratır: şarj döngülerinin sayısı, sıcaklık ve yaş.

Bununla birlikte, en iyi pil bakımı uygulaması için ipuçlarımızla donanmış olarak, akıllı telefonunuzun pil sağlığını çok daha uzun süre koruyabilirsiniz.

Telefonumu ne zaman şarj etmeliyim?

Altın kural, pilinizi çoğu zaman% 30 ile% 90 arasında bir yerde doldurmaktır. % 50’nin altına düştüğünde doldurun, ancak% 100’e ulaşmadan önce fişini çekin. Bu nedenle, bir gecede fişi takılı bırakmayı yeniden düşünebilirsiniz.

Son şarjı% 80-100 arasında itmek, lityum iyon pilin daha hızlı eskimesine neden olur.

Belki bunun yerine sabah kahvaltı masasında veya ofis masanızda şarj etmek daha iyidir. Bu şekilde, şarj sırasında pil yüzdesine bakmak daha kolaydır.

iOS kullanıcıları, pil seviyesi belirli bir yüzdeye ulaştığında bir bildirim ayarlamak için Kısayollar uygulamasını kullanabilir. Bu, “Otomasyon” ve ardından “Pil Seviyesi” sekmesi altında yapılır.

Telefonunuzu tam olarak şarj etmek, bir telefon bataryası için ölümcül değildir ve bunu yapmamak neredeyse mantıksız görünmektedir, ancak her şarj ettiğinizde tam olarak şarj etmek, ömrünü kısaltacaktır.

Aynı şekilde, ölçeğin diğer ucunda, telefonunuzun pilinin% 20’nin altına düşmesine izin vermekten kaçının.

Lityum iyon piller,% 20 işaretinin çok altına düşmekten hoşlanmazlar. Bunun yerine, zorlu günler için tampon olarak “alttaki” ekstra% 20’yi görün, ancak hafta içi günlerde Düşük Pil seviyesi uyarısı göründüğünde şarj etmeye başlayın.

Kısacası, lityum iyon piller en iyi ortada gelişir. Düşük pil yüzdesi almayın, aynı zamanda çok da yüksek değil.

Telefonumun pilini% 100 şarj etmeli miyim?

Hayır, ya da en azından her şarj ettiğinizde. Bazı insanlar, bilgisayarınızı yeniden başlatmak gibi bir şey olan pili yeniden kalibre ettiği için, ayda bir kez tamamen sıfır ila% 100 pil şarjı (“şarj döngüsü”) yapmanızı önerir.

Ancak diğerleri bunu telefonlardaki mevcut lityum iyon piller için bir efsane olarak görmezden geliyor.

Uzun vadeli pil ömrünüzü sağlıklı tutmak için, sık sık küçük şarjlar, tam şarj etmekten daha iyidir.

İOS 13 ve sonraki sürümlerde, Optimize Edilmiş Pil Şarjı (Ayarlar> Pil> Pil Sağlığı), iPhone’unuzun tam şarjda geçirdiği süreyi azaltarak pilinizin yıpranmasını azaltmak ve ömrünü uzatmak için tasarlanmıştır. Bu özellik etkinleştirildiğinde, iPhone’unuzun evde veya işte olduğunu söyleyen Konum Servislerine (tam şarja ihtiyaç duyma olasılığınızın daha düşük olduğu), bulunduğunuz zamana göre bağlı olarak, belirli durumlarda şarjı% 80’in üzerinde geciktirmesi gerekir. seyahat.

Bir lityum pili ne kadar derin deşarj ederseniz, pil o kadar fazla stres yaratır. Bu nedenle, sık sık doldurmak pil ömrünü uzatır

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.