Ultimate magazine theme for WordPress.

REKLAM

Ömrünü İslam’ı Anlatmaya Adayan Ömer Döngeloğlu Kimdir?

Ömrünü İslam'ı anlatmaya adayan ve televizyon programlarında yaptığı dini programlarla tanınan ilahiyatçı-yazar Ömer Döngeloğlu'nun ölümünün üzerinden bir sene geçti. Peki Ömer Döngeloğlu Kimdir?

Ömer Döngeloğlu Kimdir?

Merhumun ailesi ve sevdikleri, Döngeloğlu’nu ve ona olan özlemlerini anlattı.

Zeynep Döngeloğlu, eşinin, Hz. Muhammed’in hayatını kendisine kılavuz alan, bunu ailesinde ve çevresinde yaşatan bir şahsiyet olduğunu, kendisine ve çocuklarına karşı her zaman merhametli, sevgi dolu ve affedici davrandığını söyledi.

Eşinin, ailesine karşı yumuşak dilli bulunduğunu belirten Döngeloğlu, Ömer Hoca’nın bununla beraber çok şakacı ve keyifli bir kişiliğe sahip bulunduğunu, çevresindeki insanlara takılmayı ve onları güldürmeyi çok sevmiş olduğini beyan etti.

Eşinin sıla-i rahime çok örutubet verdiğini, her fırsatta başta memleketi olmak üzere uzak-yakın demeden akraba ve arkadaş ziyaretleri yaptığını, onların maddi tinsel yanında olmaya çalışmış olduğunı dile getiren Döngeloğlu, merhumun, ailesine de bu konuda tavsiyelerde bulunduğunu kaydetti.

Vefatından sonrasında hayatlarına dokunduğu çok insan tanıdıklarını ve hepsinin eşine dua ettiğini aktaran Döngeloğlu, “İzzet bir insanoğlunun ailesine bırakacağı en kıymetli mirasıdır. Tanrı ondan razı olsun.” dedi.

Döngeloğlu’nun Kudüs özlemi:

Zeynep Döngeloğlu, eşinin Kudüs’e karşı özlem duyduğunu ancak Filistin ve Kudüs halkıyla ilgili yaptığı sohbetler nedeniyle Kudüs’e girişinin engellendiğini belirterek, şunları ifade etti:

“Filistin ve Kudüs halkıyla ilgili yapmış olduğu sohbetler sebebiyle Kudüs’ü ziyaret etmesi engelleniyordu. Buna çok hüzünlenirdi, zira oraları ziyaret etmeyi çok arzuluyordu. Şunu samimiyetle söyleyebiliriz ki enaniyeti hiç yoktu. Bundan dolayı hedefleri de hayalleri de yalnız bu ümmetin sıhhati ve birliği içindi. Hiçbir duasını ümmetin mazlum toprakları, Filistin, Arakan, Yemen, Suriye, Doğu Türkistan’ı katmadan bitirmezdi. Kendi için kuracağı tek hedef ise dünya yaşamında müminlere hizmetle, peygamber hatipliğiyle anılacağı bir ahirettir sanırım.”

Döngeloğlu, eşinin adeta vefayla bütünleşmiş bir insan bulunduğunu, tüm yoğunluğuna karşın dostlarının sıkıntısına koştuğunu ve çağrıldığı sohbetlere gittiğini sözlerine ekledi.

Döngeloğlu’nun son mesajı çocuklarına :

Ömer Hoca’nın kızı Fatma Döngeloğlu ise babasının ailesine olan ilgisini anlatarak, “İki üç saatlik boşluğu olsa derhal lunaparka gdolayır, orada bizimle çocuk benzer biçimde oyunlar oynardı, eksikliğini hissettirmemek için çabalardı. Birimizden biri hata yapsa bunu aile meclisinde mevzuşmaz, birebir ilgilenir, incitmezdi. Çocukluğumuzda büyük bir hata yapmış olsak dahi asla cezalandırmazdı, öğüt ve tavsiye vererek bizleri kırmamaya çalışırdı.” şeklinde konuştu.

Fatma Döngeloğlu, her vakit büyüklere ve akrabalara saygılı olunması, onların isteklerinin yerine getirilmesi konusunda öğütler veren babasının,”Onlardan bir yanlış görseniz dahi bağışlayıcı olun, kazanan siz olursunuz. Kavgayı bitiren taraf hep siz olun ve özünüzü ihmal etmeyin.” dediğini anlattı.

Döngeloğlu, babasının herkesle helalleşerek hastaneye gittiğini, hastanede telefonda yapmış oldukları son görüşmede çocuklarına, “Annenize yardımcı olun, kendinizi üzmeyin, tanrı’ın dediği olur yavrularım.” dediğini aktardı.

“Bu mevzuşmamız bir veda hitabıymış sanki”

Sanatçı ve şair Dursun Ali Erzincanlı ise 17 yıl önce Kanal 7’de yayınlanan bir sahur programı vesilesiyle tanıştığı Ömer Döngeloğlu ile o günden sonra samimiyetinin artarak devam ettiğini ve 17 senedir aynı mahallede ikamet ettiklerini söyledi.

Döngeloğlu ile birçok programı birlikte yaptıklarını anlatan Erzincanlı, Ömer Hoca’nın yapıcı bir kişiliğe sahip bulunduğunu dile getirdi.

Döngeloğlu’nun kendisinin yaşamında bir “ağabey” şeklinde bulunduğunu aktaran Erzincanlı, Döngeloğlu ve ailesiyle ailece görüştüklerini, çeşitli etkinlikleri ailece yapmış olduklarını kaydetti.

Erzincanlı, “Vefat ettikten sonrasında baktım ki hayata Ömer Hocam üzerinden tutunuyormuşum. Bir ağabeymiş, bir dostmuş hakikaten. Çünkü bir dost mutlak suretle bu şekilde hep yanındadır.” dedi.

Döngeloğlu ile hastaneye yatmadan bigün önce Tuzla Belediyesinin programına katıldıklarını söyleyen Erzincanlı, şunları anlattı:

“birlikte gittik, beraber döndük. Aynı enstrumanta, ben şoförlüğünü yapmış oldum. Hocamı eve bırakırken iyi mi olduysa şöyle dedim, ‘Hocam size bir şey söyleyeceğim. 16-17 senedir sizi tanıyorum. İnanın allah’a kasem ediyorum bir an bile olsun ben niçin bu hocayı tanıdım demedim’. Kısaca ‘bir pişmanlık duymadım’ dedim. O da ‘tanrı razı olsun kardeş’ dedi. İşte bu mevzuşmamız bir veda konuşmasıymış sanki, bir helalleşmeymiş. Bir de hastanede yoğun bakıma yatmadan önce mesajlaşıyorduk. Yoğun bakıma yattıktan sonrasında ben gıyaben bildiri gönderiyordum, yoğun bakımdan çıktıktan sonra görür diye. Tabii o yoğun bakımda iken yazdıklarımı göremedi. En son ‘Siz benim ağabeyimsiniz’ bildiriı vardı fakat onu göremedi, onu okuyamadı ama inanıyorum ki ona bir kardeşlik yaşatmışımdır ve benim ağabeyim olduğunu 16-17 yıllık sürdineçte hissetmiştir.”

Döngeloğlu’nun kimseye hayır diyemediğini, okullardaki ve kurslardaki öğrencilere yönelik de programlar icra ettiğina değinen Erzincanlı, “Sanki 52 yaşlarında vefat edeceğini hissetmiş de şöyle 70-80 yıllık bir ömrü o 52 yaşın içine sığdırmaya çalışıyormuş şeklinde bir koşuşturması vardı. Biz sonradan böyle olduğunu düşündük. Gerçekten 24 saatini dolu dolu geçiriyordu. Allah makamını ali eylesin, allah rahmet eylesin.” ifadesini kullandı.

“Sahurda tv programları bizim için birazcık öksüz kaldı”

Ömer Döngeloğlu’nun 30 yılı aşkın süredir dostu ve hemşehrisi olan eski AK Parti İstanbul Milletvekili Harun Karaca, Döngeloğlu ile haftada en az üç gün görüştüklerini, son olarak hastaneye yatmadan 3 gün önce yüz yüze görüştüklerini söyledi.

Döngeloğlu ile hastaneye yattıktan sonraki gün telefonda görüştüğünü özetleyen Karaca, “Çarşamba günü telefonla görüştük. ‘Hastaneye giderken neden haber vermedin’ dedim. ‘Ben yatacağımı tahmin etmedim, derhal hastaneye yatırdılar’ dedi. O gün sesi iyi geliyordu, ‘birkaç güne taburcu edecekler’ dedi. ‘İnşallah, Rabbim şifa versin’ dedim. Sonrasında devamlı aradık, telefonlara çıkmayınca başhekim beyle görüştük. Yoğun bakımda oksijen tedavisine aldıklarını söylemiş oldu.” dedi.

Ramazanda dostunun eksikliğini derinden hissettiğini dile getiren Karaca, “bizler artık televizyon açmıyoruz. Sahurda Ömer Hoca’yı dinliyorduk, şu anda açma gereği duymuyoruz. Şu ana kadar sahurda hiç açmadım. Sahurda tv programları bizim için birazcık öksüz kaldı. Diğer arkadaşlara söylediğim bir şey yok fakat Ömer Hoca’nın bizim yanımızda yeri çok başkaydı. Rabbim mekanını aden etsin.” ifadelerini kullandı.

Ömer Döngeloğlu Kimdir?

1968’de Tokat Zile’de dünyaya gelen Ömer Döngeloğlu, ilkokulu Zile Altunyurt İlkokulu’nda, orta eğitimini Zile İmam Hatip Lisesi’nde tamamladı. Daha sonrasında Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun olarak 1986-1996 senelerı arasında memleketi Tokat’ta imam-hatiplik yaptı.

Kamuda uzun yıllar çeşitli idari görevlerde çalışan Döngeloğlu, İslam zamanı ve Siyer-i Nebi üzerine araştırma, araştırma, okuma ve gezi yazıları ile biliniyordu.

Ramazanda yaptığı iftar ve sahur programları başta olmak üzere dini günlerde izleyicilerin televizyon ekranlarında görmeye aşina olduğu Döngeloğlu, Kovid-19 teşhisi konulmasının peşinden tedavi altına alındığı Başakkent Şehir Hastanesi’nde 3 Mayıs 2020’de 52 yaşlarında yaşamını kaybetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ile bir çok politikaçi, din adamı ve ilim insanı, Döngeloğlu için taziye mesajı yayımlamıştı.

Kişiliği ve hayata bakış açısıyla gönüller kazanan Döngeloğlu, internette verdiği son vaazında Kovid-19 ve ramazan konu başlıklarına değinirken, vaazın sonucunda “Hakkınızı helal edin” diye seslendiği izleyicilerden helallik istemişti.

Ömrünü İslam’ı anlatmaya adayan Döngeloğlu, toplumsal yaşantısında, katıldığı konferans ve sempozyumlarda da irşat faaliyetlerinde bulunuyordu. Döngeloğlu, “Peygamberin İzinde”, “allah’a Adanmış Hayatlar”, “Yeryüzünün Yıldızları”, “Saslın Miracı; dua”, “tanrı Resulünü Görenler”, “Peygamberimizin dostları” ve “Mus’ab bin Umeyr” gibi biroldukça eser kaleme almıştı.

Kabri, Edirnekapı 15 Temmuz Şehitliği’nde bulunan Döngeloğlu, ölümünün birinci senesinde yakınlarının ve sevenlerinin iştirakıyla gerçekleşen çevrim içi etkinlikle anıldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.