Ultimate magazine theme for WordPress.

REKLAM

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan sınavlarla ilgili son dakika açıklaması

Son Dakika Haberi! MEB'den yapılan yazılı açıklamada "İlkokul 4. Sınıf ile ortaokul öğrencileri için 2020-2021 eğitim öğretim yılı ikinci dönem derslerinin sınavla değerlendirilmesi durumu, öğrencilerin tercihine bırakılmıştır." söylendi.

Milli Eğitim Bakanlığı, ilkokul 4. Sınıf ile ortaokul öğrencileri için 2020-2021 eğitim öğretim yılı ikinci dönem derslerinin sınavla değerlendirilmesinin öğrencilerin tercihine bırakıldığını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin 2020-2021 eğitim öğretim yılı ikinci dönem derslerinin ölçme ve değerlendirme işlemlerinin Kovid-19 salgını önlemleri kapsamında bir kez daha düzenlendiği ifade edildi.

İlkokul 1, 2 ve 3. Sınıflarda sınav uygulaması bulunmadığına işaret edilen açıklamada, öğrencilerin birinci dönemde olduğu gibi yüz yüze eğitim, canlı ders ve/ya da TRT EBA televizyonundaki yayınları takip ve derse olan ilgilerine göre kişisel, sosyal ve akademik gelişimlerini destekleyecek şekilde öğretmenleri tarafından değerlendirileceği belirtildi.

Bunun yanında ilkokul 4. Sınıf ile ortaokul öğrencileri için 2020-2021 eğitim öğretim yılı ikinci dönem derslerinin sınavla değerlendirilmesi durumunun öğrencilerin tercihine bırakıldığı duyurulan açıklamada, ikinci dönem sınavlarına giren öğrenciler için uygulaması yapılacak esaslar şöyle anlatıldı:

“İkinci dönem sınav notu olan öğrenciler için bu sınavlar geçerli olacak ve e-Okul sistemine işlenecek. Sınavı yapılan derslerden diğer bir sınav yapılmayacak. Bu öğrencilere istemeleri halinde ikinci bir sınav yapılıp puanlarını yükseltme fırsatı verilecek. Bu öğrencilere ayrıca tercih hakkı sunulacak olup istemeleri halinde yalnızca birinci dönem notları ile değerlendirilmeleri sağlanacak ve başka herhangi bir ölçme ve değerlendirme uygulaması yapılmayacak.”

– Sınav notu olmayan öğrenciye de tercih hakkı

Bakanlığın açıklamasında, ikinci dönem sınav notu olmayan öğrenciler için ikinci dönemin sınavlarına katılıp katılmama hususunda öğrencilere tercih hakkı sunulacağı, isteyen öğrenciler için sınav yapılacağı kaydedildi.

İkinci dönem sınavlarına katılmak istemeyen öğrencilerin yalnızca birinci dönem notlarının geçerli olacağı ve bu öğrencilere başka herhangi bir ölçme ve değerlendirme yapılmayacağı anlatılan açıklamada, “Buna göre velilerimizin, tercih ettikleri seçeneği 26 Mayıs 2021 tarihine kadar öğrencilerin kayıtlı bulunduğu okul müdürlüğüne yazılı olarak veya e-posta başvurusuyla bildirmeleri gerekiyor.” bilgisi paylaşıldı.

– Sınavlar okul ortamında ve yüz yüze yapılacak

İlkokul 4. Sınıf ve ortaokul öğrencilerinin ölçme ve değerlendirme uygulamalarına yönelik yeni düzenlemenin diğer detayları şöyle:

“Seçmeli dersler dahil bütün derslerden yalnızca bir sınav notu karneye yansıtılacak. Sınavlar okul ortamında ve yüz yüze yapılacak. Öğrencilerin sınavları 2020-2021 eğitim öğretim yılı ikinci dönem başından 26 Mart 2021 tarihine kadar işlenen konu ve kazanımları kapsayacak şekilde, 18 Haziran 2021 tarihine kadar planlanarak uygulaması yapılacak. Farklı bir ilde bulunmaları durumunda öğrenciler, sınavlara bulundukları ortamlarda aynı okul türündeki okullarda girebilecekler. Bu kapsamda, okulların gerekli hazırlık ve planlamaları yapabilmeleri için öğrenci velileri, 26 Mayıs 2021 Çarşamba gününe kadar taleplerini bulundukları ildeki ilgili okul müdürlüğüne bir dilekçe ile iletecek, öğrencilerin öğrenim gördüğü okul müdürlüğünü de bu konu da bilgilendirecek.”

Yurt dışında bulunan ve sınavlara bulunduğu ülkede katılmak isteyen öğrencilerse bulunduğu yerin Türkiye Cumhuriyeti büyükelçiliği, başkonsolosluğu ya da konsolosluğu eğitim müşavirliği veya ataşeliğine başvuracak. Kendisinde ya da beraber kaldığı aile bireylerinde herhangi bir kronik rahatsızlığı bulunan öğrenciler, okul içinde uygun bir zamanda ve izole bir ortamda sınava alınacak.

Yatılı bölge ortaokullarında kayıtlı olan ve eğitim öğretim sürecini uzaktan eğitim yolu ile takip eden öğrencilerin, sınav tarihlerinin olduğu günlerde pansiyon kapasitesi, ulaşım koşulları ve hijyen şartları göz önüne alınarak pansiyonda konaklayabilmeleri sağlanacak.

– Bakan Selçuk’tan öğrencilere: “Önceliğimiz, sağlığınız”

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yeni düzenlemeyi sosyal ağ hesabından yapmış olduğu açıklama ile duyurdu. Selçuk, paylaşımında, “İlkokul 4. Sınıf ve ortaokul öğrencilerimize dönem sınavları için yeni önerilerimiz var. Önceliğimiz, sağlığınız.” ifadesine yer verdi.

Her durumda öğrencilerin yanında olduğunu vurgulayan Selçuk, “Ama şimdi bir ‘Ziya Öğretmen’im, biz de daha çok kitap okuyacağız’ sözü alırım.” mesajını paylaştı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.