Ultimate magazine theme for WordPress.

REKLAM

2021 Kadir Gecesi Ne Zaman? Kadir Gecesi Hangi Gün?

Kadir Gecesi zamanı 2021 senesinde da Diyanet tarafından yayınlanan dini günler takvimi içerisinde paylaşılmıştı. İslam alemi için “bin aydan daha hayırlı gece” olarak bilinen Kadir Gecesi’nde eller yine semaya açılacak. Peki, Kadir Gecesi ne vakit, hangi gün?

2021 Kadir Gecesi zamanı Diyanet tarafınca geçtiğimiz aylarda duyurulmuştu. Geceyi yakarma ederek geçirecek olanlar bu günün ne zamana denk geldiğini araştırmayı sürdürüyor. İşte Kadir Gecesi ile ilgili bilinmesi ihtiyaç duyulan detaylar…

KADİR GECESİ NE zaman, HANGİ GÜN?

Diyanet’in paylaştığı takvimde yer edinen bilgilere bakılırsa Ramazana ayının 26. Günü yani 8 Mayıs 2021 Cumartesi günü Kadir Gecesi olacak.

Bu geceden 4 gün sonrasında da arefe algı edilecek ve arefenin de tamamlanmasıyla beraber Ramazan ayı sona erecek.

KADİR GECESİ ÖNEMİ NEDİR?

Bu geceyi öteki tüm zamanlardan üstün kılan özelliklerin başlangıcında, tanrı’ın kullarına merhametinin en büyük nişanesi olarak indirilen ve 14 asırdır insanlığın ufkunu aydınlatan hayat rehberimiz Kur’an-ı Kerim’in bu gece indirilmiş olması gelmektedir. Rabbimizin, “hepimiz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik.” (Kadir, 1) ayetiyle beyan etmiş olduğu üzere bu gece, yeryüzünün, sözlerin en güzeli, mümin gönüllerin şifası, insanlık için hidayet rehberi, hakikat ve hikmet kaynağı olarak indirilen son vahiyle buluştuğu gecedir.

Bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesi, Kur’an’la ilişkimizi gözden geçirmek, başta Rabbimiz olmak üzere kendimizle, çevremizle ve bütün kâinatla ilişkilerimizi tevhit, hakkaniyet, acıma ve güzel ahlak üzere yeniden düzenlemek için önemli bir fırsattır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.