Ultimate magazine theme for WordPress.

REKLAM

Johnson and Johnson aşısının Avrupa’ya dağıtımı ertelendi

ABD merkezli ilaç firması Johnson and Johnson’dan yapılan açıklamada, “Önceden önlem alarak yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşımızın Avrupa’da yaygınlaşmasını erteleme kararı aldık” ifadesi paylaşıldı.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) ve Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), yaptığı çağrıda, aşılamadan 6 ila 13 gün sonra 6 kadında meydana gelen olağandışı pıhtılaşma nedeniyle Johnson and Johnson aşısının ülkede kullanımına ara verilmesini istemişti.

Açıklamada; federal yetkililerin aşının dağıtımı ve uygulamasını askıya alacağı ifade edilirken, CDC Aşılama Uygulamaları Danışma Komitesi’nin raporları tartışmak için toplanacağı kaydedilmişti.

Avrupalı düzenleyiciler, 11 Mart’ta Johnson and Johnson’ın ürettiği Kovid-19 aşısının kullanımını onaylamış ve bu yıl için Avrupa Birliği (AB) 200 milyon, İngiltere de 30 milyon doz aşı siparişi vermişti.

Öte yandan; mart ayında İrlanda, Norveç, Danimarka, İzlanda, Romanya, İtalya ve Bulgaristan da Avrupa ülkelerinde yaygın olarak uygulanan Oxford-AstraZeneca aşısının kullanımını bazı hastalarda kan pıhtılaşmasına neden olduğu gerekçesiyle geçici olarak durdurmuştu.

Aynı teknoloji ile üretilen Johnson and Johnson ve AstraZeneca aşıları, Kovid-19’un dış yüzeyini kaplayan başak geni vücuda taşımak için adenovirüs adı verilen soğuk bir virüs kullanıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.