Ultimate magazine theme for WordPress.

REKLAM

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan suç örgütü lideri Sedat Peker açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, suç örgütü lideri Sedat Peker'in iddialarıyla ilgili açıklamalar yapıyor.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu‘nun açıklamalarından satır başları;

Nesillere huzurlu Türkiye bırakmak için açık olmalıyız.

Organize suç şüphelisinin iftiralarının hepsi saçmadır. İpe-sapa gelmez olarak görmedim ama sözcülük yapıyor. Bir vesayet ortaya koymaya çalışıyor ve sessizlik hakim.

SOYLU’DAN DAVUTOĞLU’NA PARTİ ODALARINDA DİNLEME YAPTIRIYORDU İMASI

Yıl 2005. Ben Başbakan Yardımcısıyım. AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu. Başbakan Davutoğlu. 7 Haziran seçimleri öncesi MYK toplantısında ‘Biz HDP ile anayasa yapabiliriz’ diye bir cümle çıktı ağzından. Hepimiz baktık. Seçim geçtikten sonra AK Parti çoğunluğu elde edemedi, tek başına iktidar kurabilme beceriyi oluşmadı.

Büyük bir mücadele başladı. Bir taraftan HDP ile anayasa yapabilme beceriyi ortaya koyan birisi. Dert Recep Tayyip Erdoğan. Onu külliyede enterne edip, hareketsiz halde bırakan, Amerika’nın Avrupa üzerinden uyguladığı politikayı Türkiye’de hakim kılmak. Bunun doğru olmadığını söyledik. Tartışmalar o kadar şiddetli oluyordu ki, bir ara sayın Davutoğlu tam manası ile dengesi kayboldu, ‘Hepinizin odalarında neler konuştuğunu dinletiyorum ve biliyorum’ dedi. 7 Haziran 2015-1 Kasım 2015 arasındaki süreci anlatıyorum.

Ben partinin teşkilat başkanıydım. ‘Hepinizin odalarında neler konuştuğunu birer birer biliyorum’ diyordu MYK üyelerine söyledi bunu. Koalisyon tartışmaları yaşandığı vakitler. ‘Hepinizin neler söylediğinizi biliyorum’ dedi. Biz donduk, arkadaşlarımızla birbirimize baktık. Bunun Türkçe ne anlama geldiği apaçık ortada. Daha sonra çeşitli dedikodular çıktı, fiziki takibin yapıldığı yönünde ama karineye ulaşamadık.

CHP ile kurulacak koalisyon 1 Kasım’dan sonra butlan oldu. Bir Recep Tayyip Erdoğan varlığı var. Siyaset bilgisi var, Türkiye’de yapmış oldukları var. Bir de dışarının eli ile onun sıkıştırılmaya çalışıldığı bir süreç var.

1 Kasım seçimlerinden sonra bu mücadele devam etti. Ahmet Davutoğlu’nun etkili olduğu think thang kuruluşlarından birisine bugün HDP’nin eş başkanlarından Mithat Sancar geldi. Bir şey söyledi orada. Özeti şu; Apo içeriden çıkacak. İki, Suriye’de, Kuzey Suriye’de bir devlet kurulacak, başına geçecek. Üçü, Türkiye’de özerk bir anayasa yapılacak, kendisine ait bir anayasa yapılacak. Ki biz bunu daha sonra CHP, İYİ Parti, HDP’nin kendi içerisinde o şeyi gördük. Yukarıdan aşağıya bir değerlendirme yaptık.

Sayın Cumhurbaşkanımızın külliyeye nasıl sıkıştırılmak istendiğini hep birlikte gördük. Hakikaten bu meselelerin hangi siyasal sonuçlar doğurduğunu da bütün Türkiye gördü. Ben teşkilat başkanıydım. Sayın Davutoğlu ile çalıştım da. O dönem de çok iyi olmadığımız süreçler yaşadık. Biz 6-7 arkadaş biraraya geldik, ‘bu mesele tehlikeyi bir noktaya gidiyor’ dedik. ‘Bunun geri dönüşü olmayacak’ dedik.

CHP ile kurulacak koalisyon 1 Kasım’dan sonra butlan oldu. Bir Recep Tayyip Erdoğan varlığı var. Siyaset bilgisi var, Türkiye’de yapmış oldukları var. Bir de dışarının eli ile onun sıkıştırılmaya çalışıldığı bir süreç var.

Burada ortaya çıkan süreç tam manası ile, biz arkadaşımızla mücadele başlattık, 3-4 arkadaşımız ve o zaman da büyüklerimiz vardı. İsimlerini vermeyeyim. Sayın Davutoğlu’nun partinin içerisinde, partinin genel kuruluş kodlarını, yürüyüşünü, vizyonunu, sayın Cumhurbaşkanımızın vizyonuna uygun hareket etmediği kanaatini bir vesile ile gördük.

Bir MKY bundan önce imzalar toplandı. Bunda benim de dahlim var. Arkadaşlarımızın da dahlim var. Ben burda olduğum için söylüyorum. Netice itibariyle HDP, Kuzey Suriye ya da Apo ya da diğer bir şey meselesini kendi siyasal anlayışımızdan uzaklaştırmık olduk. Yıl 2015 ve 2016. Sonra Binali Bey genel başkan oldu.

Hrant Dink’in katili Erhan Tuncel’i Sedat Peker’e kim emanet etti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.