Ultimate magazine theme for WordPress.

REKLAM

En kritik iki hafta! Ağır hasta sayısı 5 bine ulaşırsa yeni yasaklar gelecek işte o yasaklar

Vaka sayısını kontrol etmek için uygulamaya konulan yeni kararlar, bazı bilim kurulu üyeleri ve uzmanlar tarafınca yetersiz bulunuyor. Önlemlerin takibi ve denetimi de sonuç alınması için büyük örutubet taşıyor. Yapılan değerlendirmelere göre, kararların sonuçları birden fazla açıdan izlenecek. İlk etapta, pozitif yönde neticeların ilk 10 günde görülmesi bekleniyor. Sadece aslolan verilerin ikinci haftadan sonra ortaya çıkacağı belirtiliyor. Gerilemenin beklendiği kadar olup olmadığı izlenecek.

Bir ay sonra 20 binler

hürriyet gazetesinden Nuray Babacan’ın haberinde yer edinen bilgiye göre tahminlere bakılırsa, bu hafta sonu itibariyle olay sayısının yayla çizmeye başlaması planlanıyor. Önümüzdeki haftadan itibaren düşüş eğiliminin görülmesi öngörülüyor. çoğu zaman akut dönemin 6-8 hafta sürdüğü, Türkiye’nin yaşadığı üçüncü dalga sürecinin son haftasına girildiği öne sürülüyor. Platonun ardından da hızlı gerileme planlanıyor. 30 günlük sürenin sonunda da 20 binli sayıların altına inilmesi öngörülüyor.

 

Ağır hasta izlemede

yapılan toplantılarda, vakaların hızla 20 bine düşmesinin pandeminin daha basit yönetilmesi anlamına geldiği dile getiriliyor. İki hafta sonucunda vaka seyrinin istenildiği şekilde devam etmesi durumunda mevcut önlemlerin bayram sonuna kadar devam edeceği, sonraki dönem için ek olarak değerlendirme yapılacağı ifade ediliyor. Bu değerlendirmelerde, özellikle ağır hasta sayılarının esas alındığı belirtildi. Ağır hasta sayısının kasım-aralık aylarındaki benzer biçimde 5 binli rakamlara çıkması durumunda, yeni önlemler gündeme gelecek. Azalma beklendiği gibi gelişmezse, haziran ayını da kapsayacak yeni düzenlemeler yapılacak.

Hasta yaşı 40-50 arası

Son dönemde yoğun bakım servisine başvuran hastaların büyük bölümünün henüz aşı yaptırmamış genç ve orta yaş grubu olduğu, hastalığa yakalananların 40-50 yaş bandında yoğunlaştığı açıklandı. Aşı yapmış oldurdığı biçimde hastalananların da ilk dozunu yaptıranlar olduğu bilgisi paylaşıldı. Koruma önlemlerinin gevşetilmesinin bunda etkili olduğu belirtiliyor. Aşı yaptırdığı halde hastalananların hafif klinik emareler gösterdiği, yoğun bakıma ihtiyaç gösteren aşılı vaka sayısının ise çok azca olduğu ifade ediliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.