Ultimate magazine theme for WordPress.

REKLAM

Elon Musk’ın İnsana Çip Takma Projesinde Tarih Verildi: Neuralink

Elon Musk’ın insan beynine çip takma projesi Neuralink’te yeni gelişme yaşandı. Musk’ın bu yıl içinde insanlara çip takmayı istediği iddia edildi.

Milyarder girişimci Elon Musk bir defa daha dünyayı şaşırtacak gibi. SpaceX ve Tesla’nın CEO’luğunu yürüten Musk’ın öteki projelerinden biri Neuralink.

Musk, Neuralink’te bir çip geliştiriyor. Amacı bu çipi insan beynine yerleştirmek. Son olarak Business Insider’da yer alan bir habere gore Musk’ın düşsel için artık ortada bir tarih var.

Musk, geçtiğimiz günlerde bir maymun üzerinde test edilen çipi 2021 içinde insanlara uygulamak istiyor.

FELÇLİ HASTALARA YARDIM EDEBİLİR

Neuralink tarafından paylaşılan videoda 9 yaşındaki maymun Pager, beynindeki çip sayesinde zihin gücüyle video oyun oynayabiliyordu. Musk’ın iddiasına nazaran bu çip gelecekte nüzulli hastalara yardım edebilir.

Milyarder girişimci şubat ayında yaptığı açıklamada insanlı çalışmalara yıl sonuna kadar geçmeyi planladıklarını söylemişti.

Musk 20 senedir felç bulunduğunu belirten bir kullanıcısına verdiği cevapta şu ifadelere yer vermişti;

‘Neuralink implantın güvenli olmasını sağlamak için çok çalışıyor ve ABD gıda ve İlaç Dairesi’yle yakın temas halinde. İşler iyi giderse bu yıl içinde insanlar üzerinde çalışmalara başlayabiliriz.’

Milyarder girişimci, söz konusu teknolojiyle Alzheimer ile Parkinson şeklinde hastalıkların da tedavi edilebileceği iddiasını defalarca dile getirmişti.

Musk’ın 2016 senesinde hayata geçirdiği Neuralink adlı şirketin amacı çok yüksek bant genişliğine sahip beyin-makine arayüzleri geliştirmek.

Buna nazaran pille çalışan bir çip, kafatasına yerleştirilecek ve beyne elektrotlar gönderebilecek.

VİDEO: ELON MUSK’IN NEURALİNK’İ İŞE YARADI: MAYMUN BEYİN GÜCÜYLE OYUN OYNADI

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.