Ultimate magazine theme for WordPress.

REKLAM

Dünyada En Fazla Oruç Tutan Şehirler Hangisi?

Ramazan ayının ilk orucu bugün itibariyle tutulmaya başlandı. Fakat başka ülkelerdeki Müslümanlar farklı uzunlukta oruç tutuyorlar. Neden? Bu makalemizde en çok oruç tutan şehirleri inceleyeceğiz.

Bugün itibari ile (13.04.2021) ramazan ayı resmen olarak başladı ve dünyadaki Müslümanlar bugünden itibaren 1 ay oyunca oruç tutacaklar. Oruç,  Müslümanlar için ortak bir ibadet olsa da dünyanın dünyanın arklı yerlerinde bulunan Müslümanlar farklı uzunlukta oruç tutmaları gerekiyor.

Norveç’in başkenti olan Oslo’da yaşayan Müslüman, yaklaşık 18 saat 12 dakika oruç tutar iken , Avustralya’nın Melbourne şehrinde yaşayan bir Müslüman ise yaklaşık 12 saat 9 dakika oruç tutacaklar. Neden farklı şehirlerde farklı sürelerde oruç tutuluyor?

Dünyanın farklı yerlerinde oruç tutma süreleri:

Bu farklılığın iki nedeni bulunuyor. 1.’si; Dünya’nın küre benzeri bir geoit şeklinin olması. 2.si; Dünya’nın dönüş ekseninin hafif yana yatık olmasından kaynaklanıyor. Bu iki neden, içinde bulunduğumuz mevsimde kuzeyde bulunan şehirlerin güneydekilerden daha fazla ışık almasına neden oluyor ki sonuç olarak da kuzeydekiler daha fazla oruç tutmak zorunda kalıyorlar.

Bu durum ülkemizde ise, bu yıl en uzun tutacak şehrimiz Sinop olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.