Ultimate magazine theme for WordPress.

REKLAM

Dünyada Bitcoin’i Resmi Para Birimi Olarak Kabul Eden İlk Ülke ; El Salvador Oldu

El Salvador hükümeti, Bitcoin'in fotoğrafı para birimi olma tasarını onayladı. Bu kararla beraber ülkenin ikinci fotoğrafı para birimi, Bitcoin oldu. Dünyada bir ilk olan kararın El Salvador ekonomisine nasıl katkı sağlayacağı, ilerleyen süreçte belli olacak.

Dünyanın bir çok ülkesi bir süredir kripto para birimlerini yasaklamak veya insanları bu sektörden uzak tutmaya yönelik çalışmalar yaparken, Orta ABD’den çok konuşulacak bir haber geldi. El Salvador hükümeti, Bitcoin’in ülkenin fotoğrafı para birimi olmasına izin verdi. El Salvadorlular, bundan sonrasında doların beraberinde Bitcoin’i de diledikleri gibi kullanabilecek.

El Salvador hükümetinin Bitcoin kararı, jet hızıyla yürürlüğe girdi. Geçtiğimiz günlerde bizzat devlet başkanı tarafından dile getirilen tasarı, mecliste 62 temsilcinin evet oyu ile kabul edildi. El Salvador’un aldığı kararın dünyada bir ilk olduğunu, bu kararın El Salvador için yepyeni bir dönemi başlatabileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, Bitcoin ile alakalı yapmış olduğu açıklamalarda çok önemli ayrıntılara değinmişti. Bitcoin’in market hacminin 680 milyar dolar olduğundan bahseden Bukele, bunun sadece % 1’inin El Salvador’a girmesi durumunda ülkenin gayrisafi yurt içerisinde hasılasının % 25 artacağını savunmuştu. Henüz 39 yaşında olan devlet başkanı, aldığı bu karar ile nispeten genç bir yönetimin yeniliklere karşı nasıl baktığını da göstermiş oldu.

Bitcoin’in fotoğrafı para birimi olmasının El Salvador ekonomisini nasıl etkileyeceği şimdilik bilinmiyor. Zira az önce de belirttiğimiz gibi böyle bir uygulama, önceden dünyanın hiçbir yerinde uygulanmamıştı. Hükümetin önümüzdeki günlerde belirlemesi beklenen yol haritası, diğer ülkeler için de bu denli oynak bir para biriminin nasıl yönetilmesi gerektiği konusunda bir demo oluşturmuş olacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.