Ultimate magazine theme for WordPress.

REKLAM

Bu semptomlar varsa aman dikkat! Korona Olabilirsiniz

Alerji mevsiminin gelmesi ile beraber, covid-19 ile bahar alerjisinin birbirine karıştırıldığını dile getiren Prof. Dr. Hakan Oğuztürk farkları açıkladı: Alerjik astım ve alerjik rinitte kişilerde ateş durumu söz konusu değil. Öksürük, halsizlik, tat-koku kaybı ve ateş var ise covid-19 olabilir.

Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği İdari ve Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, özellikle mayıs ayı ile birlikte polenlerin daha fazla yayıldığı bir zaman aralığında, polen alerjisi, bahar alerjisi ve alerjik astım gibi rahatsızlıkların yeni tip covid-19 (Kovid-19) ile farklarını açıkladı.

Bazı şikayetlerin benzer olması sebebiyle alerjik reaksiyonları olan, alerjisi nükseden vatandaşların ‘Acaba Kovid mi oldum’ biçiminde sorular ile kendilerine başvuruda bulunduğunu vurgulayan Prof. Dr. Oğuztürk, bu şikayetler ile kendilerine başvuran hastaların öykülerini dinledikten sonra gerekli tetkiklerin beraberinde PCR testi yaparak kesin sonuca varıldığını söyledi.

‘ALERJİDE ATEŞ DURUMU SÖZ KONUSU OLMAZ’

Prof. Dr. Oğuztürk özellikle alerjik rinitte, alerjik astımda ve polen alerjisi durumlarında ağır öksürük olmadığını, alerjik astım ve alerjik rinitte kişilerde ateş durumunun söz konusu olmadığının altını çizdi. Özellikle tam kapanma döneminde hastanelerin ana giriş kapısının acil servisler olduğunu belirten Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, sözlerine şöyle devam etti:

“Hastanelerin ana giriş kapısı acil servisler. Bizim acil servise de özellikle mayıs’ta havaların ısındığı bu günlerde polenlerin havada dolaşmasının pik yapmış olduğu, en yüksek seviyeye ulaştığı bu günlerde bazı kişiler acil servisimize ‘bende bazı şikayetler var acaba Kovid oldum mu diye’ geliyorlar. Kişilerin bahar alerjisi (alerjik rinit), polen alerjisi hatta alerjik astım gibi şikayetlerinin olması sonucunda biz onların öykülerini inceleyerek Kovid olup olmadıkları konusunda onları tespit edecek tarzda bir yaklaşım sergiliyoruz.”

Prof. Dr. Hakan Oğuztürk

 

‘POLENLER AKCİĞERE KADAR İNEBİLİYOR’

Bahar alerjisi olarak bilinen alerjik rinitin, alerjik astımın ve polen alerjisinin bazı etkilerinin Kovid-19 belirtileri ile benzer olduğunu fakat belirgin farkların da olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Oğuztürk, şunları dile getirdi:

“Şimdi polenler Mayıs ayında pik düzeye ulaşabilecek şekilde havada dolaşmaya başladılar ve bu manada alerjik rinit ve alerjik astım şikayetlerini oluşturabilecek bir sürece maalesef sebebiyet veriyorlar. Bu özelliklerdeki kişilerde bazı şikayetler oluyor. Eğer polen burun bölgesini etkileyecek bir durum oluşturmuşsa burun akıntısı, burunda kızarıklık, hapşırma ve benzeri şikayetler karşımıza çıkıyor. Gözde etkilenme olabiliyor. Gözde kızarıklık, sulanma ve benzeri şikayetler karşımıza çıkabiliyor. Polenler akciğere kadar da ilerleyebiliyorlar. Bir hışırtılı solunum da öksürük de bu manada bu hastalarda oluşabiliyor.”

PCR TESTİ İLE KESİN SONUÇ

Kişide alerjik bir durum mu yoksa Kovid-19 mu olduğunun kesin kararının PCR testi ile verildiğini belirten Oğuztürk, “Bu şikayetlerle gelen kişilerde bizim ilk sorguladığımız durum, buna benzer şikayetleriniz önceki senelerde da var mıydı diye soruyoruz” diyerek sözlerini şöyle noktaladı:

“Eğer önceki senelerde da benzer şikayetleri var ise sonuç itibariyle polen alerjisi şeklindeki bir sürecin bir kez daha aktive olduğu düşünülebilir. Ama bu şikayetlere ilave olarak ya da bu şikayetlerden daha ağır bir biçimde öksürüğü var ise, hastanın baş ağrısı var ise, vücutta genel bir halsizlik, kırgınlık durumu söz konusu ise tat ve koku almada sorun var ise, ishali var ise ve bunlardan daha önemlisi ateş durumu varsa bu hastanın Kovid-19 hastalığı açısından ciddi bir biçimde araştırılması ve PCR testinin yapılması gerekmektedir. Hiçbir zaman alerjik rinitte, alerjik astımda ve polen alerjisi durumlarında bu şikayetler olmaz, öksürük ağır değildir. Artı alerjik astım ve alerjik rinitte kişilerde ateş durumu söz konusu değildir. Kişinin bu ayrımını yapması konusundaki desteğimizle ve PCR testiyle Yeni tip corona virüs olup olmadığı ile alakalı kesin sonuca ulaşabiliyoruz.”

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.