Ultimate magazine theme for WordPress.

REKLAM

Borçlara yapılandırma geliyor! TBMM’ye sunuldu

AKP bazı alacakların bir kez daha yapılandırılmasına imkan tanıyan kanun teklifini TBMM'ye sundu. Vergi borçları bir kez daha yapılandırılırken, esnafa sicil affı geliyor.

AKP İstanbul milletvekili Vedat Demiröz ve AKP milletvekillerinin imzasını taşıyan Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun teklifi TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

Teklifle, 17 Kasım 2020 tarihinde yayımlanan Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunla kişi ve kuruluşların Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, İl Özel İdareleri, belediyelere olan borçları yapılandırma ve taksitler halinde ödeme olanağı getirildiği hatırlatılarak, bu borçlar bir kez daha yapılandırma düzenlemesi yapılmasının hedeflendiği belirtildi.

Kanun kapsamında 30 Nisan öncesi vergi, vergi cezaları, idari para cezaları, covid kapsamında idari para cezaları SGK borçları vb gerçekleştirilmemiş ödemeler yapılandırılabilecek

Karşılıksız çek, protesto edilmiş senet, kredi kartı ve diğer kredi borcunu zamanında ödeyemeyen kilerin yükümlülüklerine yerine getirmeleri halinde geçmiş ödemle performansına ilişkin olumsuz kayıtların dikkate alınmayacağı hususunda düzenleme yapılıyor.

Teklif ile işletmelerin bilançolarında yer alan gayrimenkuller ile amortismana tabi diğer iktisadi kıymetler için bir kez daha değerleme olanağı sağlanacak.

Kanun teklifinin genel gerekçesinde, bir önceki yapılandırma sonrası salgın sebebiyle yeni imkan talebinin yoğunlaşması gösterildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.