Ultimate magazine theme for WordPress.

REKLAM

2.El araç piyasayı çıktığı gibi düşecek. Yüzde 70 Ötv indirimi geliyor !

2. El arabalarda yüzde 70'lik indirim ön görülüyor. Eğer bu indirim olursa fiyatlarda ciddi bir şekilde düşüşler bekleniyor. Peki araba fiyatları düşüşler olacak mı? Hepsi haberimizde.

Aylardır büyük canlılığın yaşandığı ikinci el otomobil pazarında satışlar döviz kurlarındaki aşağı yönlü hareket ve faizlerde indirim beklentisi ile yavaşladı. Otomotiv piyasasında, ekim ayındaki rekorların ardından kasımda iç piyasa satışlarında frene basıldı. Kurda yaşanan dalgalı seyir son 10 günde bayi trafiğini azalttı.

Tüketici ilk günler kur çok yükseldiği için bekleme moduna girdi. Geçen haftadan bu yana ise kurun aşağı yönlü seyri tüketicide fiyatların düşeceği beklentisi yarattı. “BAYİ TRAFİĞİNDE CİDDİ DÜŞÜŞ VAR” Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer, kasım ayında satışlarda ekimdeki ivmenin azaldığını, özellikle son 10 günde kurdaki dalgalanmaya bağlı şekilde showroom trafiğinde ciddi düşüşler olduğunu belirtti.

Kılıçer, “Bizde de ciddi düşüşler var. Ancak pazar tahminimizi değiştirmedik. Yıl sonunda 650 bin adetlik otomobil satışı öngörüyoruz” dedi. “TÜKETİCİ BEKLEME MODUNDA” Hyundai yetkilileri de kasım ayının ilk iki haftasında satışlarda yavaşlama olduğunu, tüketicinin bekleme moduna geçtiğini söyledi. Hyundai yetkilileri önümüzdeki haftalarda showroom trafiğinin bir kez daha hareketleneceğini öngörüyor.

Aynı zamanda eski OYDER Başkanı olan Gülan Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gülan da showroom’larda özellikle kurun hızlı yükseldiği 5 Kasım Cuma gününden bu yana talepte azalma olduğunu belirtti. Gülan, kasım ayında markaların araçlara % 4 ila % 7 arasında zam yaptığını aktardı. Normalde % 5 daha zam yapılması beklenirken, kurdaki düşüş sebebiyle markaların bundan vazgeçebileceğini söyledi. Gülan, “Kurun nerde duracağı kasım ayı rakamlarını etkileyecek” dedi.

€SATIŞLARIN ÇOĞU ESKİ SİPARİŞ” Minoto ve Albayrac CEO’su Ferhat Albayrak, şu an için özellikle başlangıç seviyesi ve orta segment araçlarda showroom’larda trafiğin azaldığını söyledi. Albayrak, “Pazarda şu an için geçmiş aylardaki kadar yoğun bir talep yok. Daha çok siparişi daha önce verilmiş, sırada bekleyenlerin yarattığı bir hareket var. Yeni talep çok azalmış durumda” dedi.

Tüketicide geçen hafta kurdaki düşüş sonrası fiyatlarda indirim beklentisi oluştuğunu dile getiren Albayrak, “Müşteri dövizin düşmesi ile hemen fiyatlarda aşağı yönlü revize edileceği beklentisine girdi. Biz kendi şirketimizde bunu yaptık ve çok pozitif tepki aldık” dedi. Albayrak, ikinci el pazarında da fahiş fiyatların satışları azalttığını söyledi. Albayrak, “İkinci el fiyatlarında % 15’lik bir köpük var. Satışların artış göstermesi için bu köpüğün azalması lazım. Bunun da 2021’in ilk çeyreğinde, stok sorununun önemli oranda ortadan kalkması ile olacağını düşünüyoruz” dedi.

€KASIM SATIŞI 95 BİN ADET OLUR” EBS Danışmanlık Genel Müdürü Erol Bilecik ise “Sıfır ve ikinci el satışlarında biraz sakinleşme olduğunu gözlemliyoruz. Buna rağmen kasım sonunda 95 bin adetlik satış öngörüyoruz. İlginç bir ay yaşıyoruz” dedi. 2019 Kasım ayında yaklaşık 58 bin adetlik satış yapılmıştı. “VERGİLER ARACIN KULLANIM SÜRECİNE YAYILMALI”

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Başkanı Haydar Yenigün, yılsonunda pazarın 800 binli adetlere ulaşmasını beklediklerini söyledi. Temmuz, eylül ve ekim aylarından tarihsel olarak en yüksek iç piyasa rakamlarına ulaşıldığını hatırlatan Yenigün, fakat geçmiş yıllardaki 1 000 000 adetlik iç piyasa büyüklüğüne bir kez daha ulaşılması ve hatta pazarın öngörülebilir şekilde daha da büyümesinin sağlanması için kalıcı düzenlemelerin önem taşıdığına vurgu yaptı.

Yenigün şöyle devam etti: “Daha fazla araç satışı ile vergi gelirini yükseltmeyi amaçlayan, satın alma vergi yükünün aracın kullanım sürecine yayıldığı bir vergi sistemi ve yaşlı araç değişim programıyla iç piyasaın önce 1 000 000 ardından 1 500 000 akabinde de 2 000 000 adetlik potansiyeline kısa bir süre içinde ulaşabileceğini düşünüyoruz. OSD olarak gelecekten beklentimiz, değişen otomotiv eko-sisteminde ülkemizin mevcut rekabetçiliğinin korunması ve geliştirilmesini amaçlayan uzun süreli planlar üzerine kurgulu bir yaklaşım ile ihracatımızı artırmak, öngörülebilir ve büyüyen bir iç piyasa ile ülkemize daha fazla yatırım gelmesi için gerekli ortamın oluşturulması.”

ÜRETİM EKİMDE YÜZDE 14 ARTTI Otomotivde ekim ayı iç piyasa ve ihracat verilerinin ardından üretim rakamları da açıklandı. OSD’nin verilerine göre ekim ayında otomotiv endüstrisinin toplam üretimi geride bıraktığımız senenin aynı ayına göre % 14 artarak 150 bin 746 adet olurken, bu dönemde 95 bin 915 adet otomobil üretildi. Ocak-Ekim döneminde otomotiv üretimi bir önceki senenin aynı dönemine göre % 16 azalarak 1 000 000 4 bin 974 adet, otomobil üretimi % 15 azalarak 671 bin 676 adet oldu.

Traktör üretimiyle beraber toplam üretim ise 1 000 000 33 bin 485 adete ulaştı. Bu dönemde, ihracat bir önceki senenin aynı dönemine göre adet bazında % 30 azalarak 720 bin 208 adet olarak gerçekleşti, 20,4 milyar dolar oldu. İlk 10 ayda iç pazarındaki toplam satışlar, 2019’un ynı dönemine göre % 78 artış kaydederek, 605 bin 390 adet oldu.

Yaşanan bu gelişmeler sonrasında ikinci el otomobil pazarında şişirilmiş fiyatların normal seviyelere geleceği tahmin ediliyor. Ayrıca aracını hızla elinden çıkarmak isteyen satıcılar sebebiyle fiyatlarda % 10-15 dolayında düşüşler görülebileceği konuşuluyor. Garenta ve ikinciyeni.Com Genel Müdürü Emre Ayyıldız, kasımdaki satışların ekime göre % 30 düştüğünü söyledi.

€FİYATLARDA BİR GERİLEME YAŞANIR” Kurlardaki dalgalanmayla beraber tüketicilerin beklemeye geçtiğini dile getiren Ayyıldız, talebin yavaşlamasında KOVID-19 vakalarındaki artışın da etkili olduğunu kaydetti. Bu dönemde ikinci eldeki fiyat artışının durduğunu dile getiren Ayyıldız,

“Ama fiyatlarda bir gerileme söz konusu değil. Bundan sonra kurdaki düşüşe göre ikinci el otomobil fiyatlarında bir gerileme yaşanır. İkinci el fiyatlarındaki düşüş kurdaki düşüşten daha fazla olur” ifadelerini kullandı. 2021’de gelecek olan yenin sistemde araçlarını 2 yıl satmama sözü verene % 30 Ötv 5 yıl satmama sözü verene % 70 ötv indirimi gelecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.